ارتودنسی فقط شامل ردیف کردن دندانهاست؟

ارتودنسی چیست؟

معمولاً  از ارتودنسی به معنای ردیف کردن دندانها به منظور ایجاد زیبائی یاد می شود. ولی در واقع این رشته دامنه گسترده‌تر و وسیعتری دارد. ارتودنسی شاخه‌ای از علم دندانپزشکی است که هدف آن ایجاد رابطه درست بین  ساختمانهای صورت یا تصحیح روابط نادرست بین آنهاست. که با تشخیص، پیشگیری و  درمان انواع ارتباطهای ناصحیح دندانها و ساختمانهای اطراف آنها “مسئولیت اصلی ارتودنسی ” انجام می‌شود. بدیهی است که روابط نادرست ساختمانهای صورت با یکدیگر علاوه بر زیبایی، در تنفس، تکلم و تغذیه نیز ممکن است اختلال ایجاد کنند.

براکت ارتودنسی
ارتودنسی

 

بهترین زمان ارتودنسی چه زمانی است؟

زمانی که ساختمانهای صورت در حال رشد و نمو هستند. با هدایت صحیح روند رشد  اصلاح روابط آنها امکان پذیر است. بنابراین اعمال ارتودنسی در این زمان ساده‌تر است و به زمان کمتری نیاز دارد. و میزان موفقیتهای درمانهای ارتودنسی در این دوره زیادتر است.

اما بعد از کامل شدن رشد و شکل گرفتن روابط ساختمانهای صورت ، تصحیح این روابط نادرست، زمان ، کار و انرژی بیشتری نیاز دارد و میزان موفقیت درمان کمتر است. بهترین سن مراجعه جهت معاینه ارتودنسی هنگام رویش دندانهای دایمی جلو است.

اکثر درمانهای ارتودنسی که در آنها نیاز به تصحیح روابط اسکلتی فک باشد، بهتر است در دختر بچه‌ها قبل از ۱۳ سالگی و در پسر بچه‌ها قبل از ۱۵ سالگی انجام شود. به هر حال والدین باید توجه داشته باشند که هرگاه ناهنجاریهای قابل توجهی در فک و دندانهای کودک مشاهده کردند. یا کودک آنها دچار عادات غلط _نظیر مکیدن انگشت _ است باید هر چه زودتر به متخصص ارتودنسی مراجعه کنند.

 

چگونه از ابتلا به ناهنجاریهای فک و صورت پیشگیری کنیم؟

ارث نقش مهمی در ایجاد ناهنجاریهای فک و صورت دارد ولی  بیایید موارد زیر را رعایت کنیم تا بتوانیم تاحد زیادی از این ناهنجاریها جلوگیری کنیم:

۱ _ به دندانهای شیری و مراقبت از آنها اهمیت دهیم

بابی توجهی به دندانهای شیری باعث از دست رفتن زودهنگام آنها و رویش نادرست دندانهای دائمی می‌شویم. بعد از رویش دندانهای شیری باید کودک را جهت مسواک کردن دندانهایش کمک کنیم. بهتر است والدین برای مدتی دندانهای کودک را مقابل آینه مسواک کنند تا کودک طریقه مسواک کردن صحیح را یادبگیرد. اگر کودک اصرار دارد که خودش دندانهایش را مسواک کند.  همزمان با او دندانهایتان را مسواک کنید تا کودک روش مسواک کردن را یاد بگیرد.

۲ _ به موقع و منظم به دندانپزشک مراجعه کنیم

مشاوره با دندانپزشک، بخصوص بعد از رویش اولین دندانهای دائمی از ابتلا به بسیاری از ناهنجاریهای فک و صورت جلوگیری میکند.

۳ _ از ایجاد عادتهای غلط در کودک جلوگیری کنیم

عادتهای غلط کودک کدامند؟  مکیدن انگشت، فشردن زبان به طرف جلوی دهان، مکیدن یا جویدن لب و جویدن ناخن …..

مکیدن انگشت شست یا انگشتان دیگر یکی از عادتهایی است که در زمان نوزادی در کودک وجود دارد. که نشانگر گرسنگی و اخطاری به والدین جهت توجه به تغذیه اوست، ولی باقی ماندن این عادت بعد از دو یا سه سالگی می‌تواند عامل پیدایش تغییرات دائمی در استخوان و دندانهای فک بالای کودک باشد.

بعضی از کودکان در زمان رویش دندانهایشان دوست دارند انگشتان یا دست خود را داخل دهان ببرند، چون فشار روی لثه در زمان رویش دندانها باعث آرامش کودک می‌شود.. در اثر فشار مداوم انگشت روی دندانها و استخوان جلو سقف دهان، این ناحیه به طرف بالا متمایل و به تدریج فاصله آن از فک پائین بیشتر می‌شود. همچنین دندانهای پیشین فک بالا به طرف خارج و دندانهای پیشین فک پائین به سمت داخل منحرف می‌شوند. و بین دندانهای فک بالا و پائین فاصله ایجاد می‌شود. بطوری که فک بالا و پایین دندانها در ناحیه جلوی دهان به هم نمی‌رسند.

 

علت شلوغی دندانها و دیگر مشکلات ارتودنسی چیست؟

 شلوغی دندانها میتواند ارثی باشد و یا در اثر عوامل محیطی ایجاد شود .

عوامل محیطی کدامند؟

پوسیدگی و آسیب به دندانها

زود از دست دادن دندانهای شیری

عاداتی مانند دم و بازدم دهانی، مکیدن انگشت و یا جویدن ناخن و لب.

دندانپزشک می‌تواند در ترک این عادات به شما کمک کند.

بدین منظور از دستگاههای ارتودنسی استفاده می‌شود. بعضی از این دستگاهها ثابت بوده و به دندان چسبانیده می‌شود و برخی متحرک بوده و قابل درآوردن هستند. دندانپزشک اطفال تشخیص می‌دهد که از چه وسیله‌ای با توجه به نیاز کودک استفاده کنید و چه موقع؟

مراقبتهای حین درمان ارتودنسی

۱ _ مانند بسیاری از معالجات دندانپزشکی، همکاری بیمار بیشترین نقش را بر عهده دارد … مانند تمیز کردن دندانها با استفاده از نخ و مسواک و نگهداری دستگاه ارتودنسی در دهان و مراقبت شایسته از آن.

۲ _ معاینات منظم دندانپزشکی در کنار ویزیتهای ارتودنسی تااز پوسیدگی و  بیماریهای لثه جلوگیری کنیم.

۳_ زمانی که قسمتی از دستگاه ارتودنسی شکسته شد فورا با دندانپزشک تماس بگیرید. تا درمان ارتودنسی به روال صحیح از نظر زمانی و کارایی ادامه یابد.

در این مطب درمانهای ارتودنسی ثابت و متحرک  انجام می پذیرد.