الاینرشفاف – ارتودنسی نامریی – چیست؟

الاینرشفاف یک نوع پلاک‌ متحرک، از جنس پلاستیک شفاف با ضخامت‌های مختلف است.  این پلاک‌ها با اعمال نیرویی برنامه‌ریزی شده به تدریج دندان‌ها را

در مسیری مشخص و در جهت مناسب خود حرکت می‌دهد.
این الاینرها جایگزین مناسبی برای سیم‌ها و براکت‌های فلزی هستند. تمامی مراحل طراحی و ساخت الاینرها توسط نرم‌افزارهای دیجیتالی و  بعدی سازی با بالاترین میزان دقت انجام می‌شود. الاینر شفاف متناسب با وضعیت دندان‌های بیمار و به طور سفارشی برای هر بیمار طراحی و ساخته می‌شوند.الاینرشفاف

روش درمان به چه صورت است؟
الاینرشفاف  حتماً باید توسط دندانپزشک معالج شما طراحی شده باشد. برای ساخت الاینر ابتدا قالب گیری دهانی انجام می‌شود و یا با کمک اسکنر داخل دهانی دندان‌های شما اسکن می‌شوند. حرکت دندان‌ها و طرح درمان با استفاده ازنرم‌افزار توسط دندانپزشک انجام می گیرد.

این امکان برای بیمار وجود دارد که طرح درمان و نتایج را پیش از شروع درمان به صورت مجازی مشاهده کند تا ببیند که وضعیت دندان‌ها پس از اتمام درمان چگونه خواهد بود. الاینر اختصاصی شما با استفاده از پرینترهای سه بعدی ساخته می‌شود. الاینر‌های شفاف به صورت ست آماده  می شود و تعداد آنها بستگی به مشکل دندانی شما دارد.

در زمان مشخصی کار یک ست الاینر پایان  یافته و باید ست الاینر جدید جایگزین آن شود. هر ست الاینرها ظرف ۳-۴ هفته حرکات مد نظر را بر روی دندان‌ها ایجاد می‌کنند. ولی تا زمانی که دوره‌ی درمان شما با الاینر فعلی تمام نشده از الاینر بعدی استفاده نکنید. هنگام تمام شدن ست آخر الاینرها، الاینرهای اصلاحی ساخته و استفاده می‌شوند تا تغییرات جزئی باقی مانده را ایجاد نمایند.

الاینرشفاف

نحوه استفاده از الاینرشفاف چگونه است؟
الاینرشفاف  را می‌توانید هنگام غذا خوردن یا مسواک زدن از دهان درآورید. با ارتودنسی به روش الاینر هیچ گونه محدودیت غذایی نخواهید داشت. می‌توانید الاینرها را از دهان خارج کرده، هرآنچه که دوست دارید میل کرده و سپس مسواک بزنید و دوباره آن را در دهان بگذارید. با این‌ حال از آنجایی ‌که الاینر‌های شفاف ثابت نیستند، بیمار باید انگیزه و نظم بیشتری داشته باشد .چرا که اگر الاینر دائماً در دهان قرار نداشته باشد دوره درمان طولانی‌تر می‌شود.

همچنین هنگامی که الاینر را در می‌آورید ممکن است به راحتی آن را گم کرده یا جا بگذارید . برای پیشگیری از این ماجرا، هر زمان الاینرشفاف  را از دهان بیرون می‌آورید آنرا داخل جاپلاکی مخصوص قرار دهید. توجه کنید طول دوره ی درمان بستگی زیادی به میزان همکاری شما در رابطه با استفاده‌ی صحیح از الاینرها دارد. در هر روز بیمار باید ۱۸ تا ۲۲ ساعت پلاک را بروی دندان‌های خود قرار دهد.

اگر چه استفاده از الاینر شفاف نسبتاً راحت است، اما دو سه روز اول ناراحتی جزئی ایجاد می‌کند ولی در مرتبه بعدی که الاینر جدید می‌گذارید این ناراحتی را ندارید.

نوشیدن آب برای الاینرها مشکلی ایجاد نمی‌کند اما به هیچ وجه با الاینرها نوشیدنی گازدار، شیرین و یا اسیدی مثل آبمیوه‌های تازه و نوشابه‌های انرژی زا مصرف نکنید زیرا  وجود مواد قندی بالا در این نوشیدنی‌ها ، باعث ایجاد محیط اسیدی در دهان و ایجاد خوردگی و پوسیدگی در دندان‌ها می‌شوند. برای استفاده از این نوشیدنی‌ها باید الاینرها را از دهان خارج کرده و سپس دندان‌ها را شسته و مجدداً ‌الاینرها را در دهان قرار دهید.

الاینرشفاف برای بزرگسالان
دلایل زیادی وجود دارد که بزرگسالان نیاز به ارتودنسی داشته باشند. ممکن است در زمان نوجوانی خود دسترسی به خدمات ارتودنسی نداشته‌اند یا نظم و ردیف بودن دندان‌های آنها در سنین بالاتر به دلایل متعدد از دست رفته باشد. با این حال، درمان ارتودنسی برای خیلی از افراد به خصوص بزرگسالان مطلوب نیست.

امروزه با توجه به پیشرفت‌های تکنولوژی، گزینه‌های ارتودنسی بزرگسالان به سمتی رفته است که آنها نیز می‌توانند به داشتن لبخندی زیباتر تمایل داشته باشند. ارتودنسی نامرئی برای اطرافیان مشخص نیستند و به همین دلیل می‌توانند برای بزرگسالان بیشتر مطلوب باشد. در بین گزینه‌های ارتودنسی بزرگسالان استفاده از الاینرهای شفاف یکی از محبوب‌ترین روش‌ها است.

یکی از علت‌های اصلی محبوبیت این نوع درمان ارتودنسی، نامرئی بودن آن است که باعث عدم تداخل در فعالیت‌های روزانه شما می‌شود. با استفاده از الاینرها، دیگر سیم و براکت روی دندان‌های شما دیده نمی‌شود. این ویژگی باعث افزایش اعتماد به نفس شما و راحتی بیشتر می‌شود. همچنین الاینرهای نازک با حرکات زبان شما کمترین تداخل را دارند و براحتی خواهید توانست با آن ها صحبت نمایید.

طول درمان ارتودنسی نامرئی چقدر است؟
طول درمان ارتودنسی نامرئی به عواملی مانند استفاده منظم بیمار از الاینرها، پیچیدگی درمان و نظر دندانپزشک معالج بستگی دارد. از آن‌جایی که مشکلات دندانی‌ هر بیمار متفاوت است بنابراین از طریق هیچ روشی نمی‌توان مدت درمان با ارتودنسی نامریی را به‌طور دقیق تعیین کرد. طول درمان ارتودنسی نامرئی در مقایسه با براکت‌های معمولی تقریبا یکی است.

منبع