ایمپلنت چیست و چرا به آن کاشت دندان می گویند؟

از ایمپلنت چه می دانید؟

ایمپلنت (implant )،  یک پیچ استوانه ای مخروطی از  جنس فلز تیتانیوم  (titanium ) است . که شبیه ریشه دندان فرم داده شده است. بعد از مدت کوتاهی پس از جراحی، استخوان به این پیچ که به آن  فیکسچر ( fixture) گفته می شود، متصل می گردد.

ایمپلنت می تواند خصوصیاتی  مانند جویدن را در افرادی که تمام یا تعدادی دندان  از دست داده اند، بازسازی کند.

ایملنت دندان 5 بالا
ایمپلنت

چرا نیاز به ایمپلنت احساس شد؟

از دست دادن یک یا تعدادی از دندان ها شروع ماجراست. که عواقب زیادی  را به دنبال دارد. یکی از این مشکلات از دست رفتن لبخند شماست. و مهم ترین عارضه ای که کم تر به آن توجه میشود، از بین رفتن قدرت جویدن وعدم استفاده از یک رژیم کامل و مفید است.

این عارضه تاثیر به سزایی بر سلامتی شما دارد . با وجود موضوعی به این مهمی … موضوع جدی تری در بطن مسئله نهفته است. و آن تحلیل و از بین رفتن استخوان فک ( آتروفی)است.

آتروفی (atrophy )چیست؟

از دست رفتن ریشه دندان باعث می شود که استخوان فک محرک خود را از دست بدهد. و دچار تحلیل (آتروفی ) گردد. به صورت ساده تر همانند اتفاقی است که برای عضلاتی که مدتی در گچ بی حرکت می مانند می افتد.

از آنجایی که استخوان های صورت شما تکیه گاه پوست و عضلاتی هستند که بر روی آن قرار دارد. از بین رفتن حجم استخوان باعث می شود صورت شما شبیه افراد سالخورده به نظر برسد.

خبر خوب این است که ایمپلنت های دندانی راه حل مناسبی برای جلوگیری از تحلیل توده استخوانی هستند.

دیگرراه حل های جایگزینی دندان کدامند؟

راه حل های سنتی برای جایگزینی دندان از دست رفته روکش (بریج) و دست دندان کامل و یا نیمه(پارسیل) هستند. که به صورت کوتاه مدت مشکل آن را از جنبه زیبایی حل میکنند. ولی راه حلی برای جلوگیری از تحلیل توده استخوانی نیستند. و اگر با دقت به این موضوع توجه کنیم افرادی که به نوعی از دست دندان ( denture )استفاده میکنند با گذشت زمان دچار مشکل جدی می شوند.
برای استفاده از بریج (bridge)، همیشه یک یا دو دندان سالم به عنوان پایه مورد استفاده قرار میگیرند. که خود میتواند باعث مشکلاتی در آینده شود. و اگر دندان پایه با مشکلی مواجه شود، دندانهای سالم دیگری باید در نقش پایه های جدید ایفای نقش کنند. و این در حالیست که توده استخوانی فک همچنان رو به تحلیل است.

خبر خوب چیست؟

باکمک ایمپلنت، نیازی به قربانی کردن دندانهای سالم شما نیست . ایمپلنت های دندانی مانند دندانهای دارای ریشه نیروی جویدن را به استخوان فک انتقال می دهند… و باعث تحریک آن می گردند و فرآیند تحلیل استخوان متوقف می گردد . و در نتیجه از تغییر فرم صورت جلوگیری به عمل می آید.

به همین دلیل امروزه بسیاری از مراکز معتبر علمی، ایمپلنت های دندانی را راه حلی مناسب برای جایگزینی دندانهای از دست رفته می دانند.

ایمپلنت برای چه افرادی مناسب است؟

کاشت ایمپلنت های دندانی در اکثر بزرگسالانی که از سلامت متوسطی برخوردارند قابل انجام است. معمولا برای نوجوانان تا زمانی که به سن رشد کامل برسند استفاده نمیشود .
از آنجا که برخی مشکلات پزشکی کنترل نشده شانس ایمپلنت را کاهش می دهند، قبل از شروع درمان باید تاریخجه پزشکی خود را به طور کامل با دندانپزشکتان در میان بگذارید.

نتیجه درمان تا چه حد رضایت بخش خواهد بود؟

نتیجه درمان رابطه مستقیمی با وضعیت فیزیکی هر متقاضی دارد. و ممکن است نتیجه متفاوتی برای متقاضیان مختلف داشته باشد.

تنها دندانپزشک می تواند بهترین برنامه درمانی را به شما پیشنهاد دهد. لطفا از دندانپزشک خود بخواهید که مزایا و  برنامه پیشنهادی را به طور کامل برایتان توضیح دهد تا بتوانید تصمیم بگیرید.

طول مدت درمان چقدر است؟
بین ۳تا ۹ ماه طول می کشد تا درمان کامل شود. البته گاهی به زمان بیشتری نیز نیاز است.

قبل و بعد از جراحی بیمار چه باید بکند؟
بهتر است بیمار روز جراحی و یک روز پیش از آن فعالیت شدید نداشته باشد. بسته به شرایط، طول مدت استراحت وی متفاوت است.

میزان موفقیت ایمپلنت در صورت رعایت اصول جراحی و پس از آن ۹۵ تا ۹۸% است. البته بهداشت ضعیف،  بیماریهای سیستمیک کنترل نشده مانند دیابت و مصرف زیاد سیگار از میزان موفقیت ایمپلنت می کاهد.

مراحل درمان:
۱- کشیدن دندان قبلی
۲- انجام جراحی در محل کشیدن دندان کشیده شده. (گاهی می توان همزمان با کشیدن دندان غیرعفونی در همان جلسه جراحی ایمپلنت را انجام داد.)
۳– پس از اتصال ایمپلنت به استخوان، قالب گیری و ساخت پروتز انجام می گیرد.

چه نوع پروتزی بر روی ایمپلنت تعبیه می شود؟
این پروتز می تواند روکش یا بریج باشد.

یا اگر همه دندانهای یک فک از دست رفته می توان به ساخت اوردنچر( over denture) مبادرت ورزید. به این صورت که با کاشت حداقل ۲ ایمپلنت(بسته به نیاز فک)، دندان مصنوعی بیمار را روی آن سوار کرد. به این وسیله جلوی حرکات دندان مصنوعی با تکیه بر ایمپلنت گرفته می شود.

بیمار بعداز کاشت ایمپلنت چه باید بکند؟
ایمپلنت نیز مانند دندان طبیعی نیاز به مراقبت بهداشتی با مسواک و نخ دندان دارد.

بیمار در سال اول پس از تحویل پروتز، ۳-۴ ماه یک بار و بعد ازآن سالی یک بار باید به دندانپزشک مراجعه کند.
انجام جراحی و پروتز ایمپلنت، ازجمله خدماتی است که در این مطب به بیماران ارائه می گردد.

ایمپلنت 3 دندان
ایمپلنت