بلیچینگ چست وبا دندانهای شما چه می کند؟

بلیچینگ به معنای سفید کردن دندانهاست. مواد سفیدکننده ترکیباتی هستند که برای خارج کردن رنگ از اجسام به کار گرفته می شوند. و اغلب آنها موادی اکسید کننده می باشند. معمولا از دو روش برای سفید کردن دندانها استفاده می شود.

۱- بلیچینگ در مطب

۲- بلیچینگ در منزل

در مطب: دندانپزشک ماده بلیچینگ را روی دندان بیمار قرار می دهد و برای مدت زمانی که لازمست ماده روی دندان باقی بماند بیمار را تحت نطر میگیرد. ( این زمان را کارخانه تولید کننده ماده تعیین می کند).این روش برای کسانی مورد استفاده قرار می گیرد که خواستار نتیجه سریع هستند و نیز گروهی از افراد که بدلیل تحلیل لثه شدید و یا وجود  بعضی مشکلات دندانی باید تحت نظر باشند. امروزه از فعال سازی نوری همراه با ماده سفیدکننده استفاده می شود.جالب است که بررسی های کلینیکی مکررا” نشان داده اند که نور و حرارت کارآیی مواد سفیدکننده را افزایش نمی دهند و برای بلیچینگ دندانهای زنده ضروری نیستند. آنچه مهم است مدت زمان کاربرد ماده و غلظت مواد موثره است.

در منزل:
دراین روش ابتدا دندانپرشک با کمک قالب گیری یک قاشقک برای شما می سازد به نام تری بلیچینگ. ماده بلیچینگ را نیز که درون سرنگهایی آماده تعبیه شده است را برای شما تهیه می کند.
ازاین پس وظیفه بیمار آغاز می گردد. تری و ماده  را به خانه برده و بطور تقریبی این ماده را ده شب برای فک بالا و ده شب برای فک پایین، استفاده می کند. به این صورت که مقدار اندکی از ماده را به صورت یک نقطه ذر سطح داخلی تری قرار داده و داخل دهان بر روی دندانهای خود قرار می دهد. صبح روز بعد با آب کافی دهان خود را شستشو می دهد.

بیمار درمدت استفاده از این ماده از خوردن غذاهای رنگی مانند چای غلیظ و قهوه و سس و … خودداری می کند. بتدریج رنگهای اضافی از روی دندانها برداشته می شوند.
لازم به ذکر است در برخی افراد ممکنست دندانها به سرما و گرما حساس شوند .هرچه دوز یا غلظت ماده سفید کننده بیشتر باشد و مدت زمان مجاورت آن با دندان طولانی تر باشدا حتمال بروز حساسیت بیشتر خواهد بود.  اگر این مشکل شدید بود باید به دندانها کمی فرصت داده شود تا حساسیت برطرف شود. و پس از آن استفاده از ماده بلیچینگ را ادامه داد. میتوان یکی دوشب بجای ماده بلیچینگ از خمیر دندان داخل تری استفاده کرد تا حساسیت بهبود یابد.

قابل ذکر است، سفید شدن دندانها دایمی نبوده و بمرور دندانها دوباره بخود رنگ می گیرند که البته بسته به نوع ماده غذایی مصرفی، رعایت یا عدم رعایت بهداشت و مصرف دخانیات، زمان برگشت پذیری می تواند متغیر باشد.

img1473445116356