بیماری کرونا چیست؟

بیماری کرونا ( یا کووید -۱۹ ) یک بیماری عفونی بسیار مسری است، که از طریق ویروس کرونا از فردی به فرد دیگر منتقل می شود.

ویروس کرونا

 

علایم بیماری چیست؟
تب، سرفه خشک، بی اشتهایی، تنگی نفس و خستگی از علایم شایع بیماری کرونا هستند.
اکثر مردمی که به بیماری کرونا مبتلا می شوند علایم خفیف تا متوسط دارند که به راحتی در منزل بهبود می یابند. بیماران مسن تر یا کسانی که به بیماری های زمینه ای مانند بیماریهای قلبی، تنفسی، دیابت دچار هستند، ممکنست به نوع حاد این بیماری دچار شوند که نیاز به بستری شدن در بیمارستان و مراقبتهای ویژه دارند. در موارد شدید می تواند به ذات الریه و نارسایی کلیه ها بیانجامد.

بیماری کرونا از چه طریقی انتقال می یابد؟
انتقال اولیه بیماری کرونا از طریق تماس مستقیم با شخص آلوده است. زمانیکه شخص آلوده سرفه و عطسه میکند ترشحات بینی و دهان او بسرعت به بیرون پخش می شود و براحتی می تواند شخص مقابل و یا سطوح اجسامی که در نزدیکی اوست را آلوده کند. به همین دلیل راه دوم آلوده شدن شخص سالم، تماس با اجسام آلوده است به این ترتیب که دستان شما می توانند ویروس را از یک شی آلوده به چشم و بینی و دهان شما منتقل کنند.

انتشار ویروس

راههای پیشگیری از ابتلا به بیماری کرونا چیست؟
مهمترین راه پیشگیری از بیماری، شستن دستها با آب و صابون ویا محلولهای حاوی الکل و عدم تماس دستها با چشم و بینی و دهان است. و حفظ رعایت فاصله با افراد بیمار ( حدود یک ونیم تا سه متر).
استفاده از ماسک می تواند مفید باشد زیرا طی تحقیقاتی به این نتیجه رسیده اند که ویروس کرونا بعد از خارج شدن از بدن شخص آلوده از طریق سرفه و عطسه می تواند تا ۳ ساعت در فضا معلق بماند.

ماسک N95
لازم بذکر است ویروس کرونا می تواند در بدن شخص تا ۱۴ روز بدون علامت باقی بماند. به همین دلیل در زمان شیوع بیماری کرونا ( یا هر بیماری مسری دیگر) باید از حضور در مناطق پرجمعیت اجتناب کرد. مهمترین راه پیشگیری از بیماری در خانه ماندن است.

اکر یکی از نزدیکان ما به بیماری کرونا مبتلا شد تکلیف ما چیست؟
در این مواقع، ضمن حفظ فاصله مناسب با شخص مبتلا و جدا کردن همه وسایل شخصی او از بقیه اعضا خانواده و شستن مکرر دستها و ضدعفونی کردن مرتب سطوح، اگر ۳ علامت تب، سرفه، تنگی نفس را داشتید به مراکز درمانی مراجعه کنید. در غیر این صورت صبر کنید ببینید علایم ظاهر می شوند یا خیر؟ اگر نه. جای نگرانی نیست ولی توجه داشته باشید شما ممکنست ناقل بی علامت باشید. بنابراین شایسته است ضمن رعایت بهداشت فردی از تماس با افراد دیگر حتی المقدور خودداری کنید.

درمان بیماری کرونا چیست؟
تا زمان نوشتن این مقاله داروی خاصی برای این بیماری شناخته نشده است. و از آنجا که یک بیماری جدید است پزشکان از چند دارویی که برای بیماریهای مالاریا و ابولا استفاده می شود کمک گرفته اند.

ویروس کرونا

سخن آخر
در ابتلا یا عدم ابتلا به بیماری، سیستم ایمنی بدن نقش موثری را ایفا می کند. لذا برای مقاومت در برابر ابتلا به بیماری، بالا بردن سیستم ایمنی بدن بهترین پیشگیری است.
۱ – یکی از راههای بالا بردن دفاع بدن در مقابله با کرونا مصرف دوز مورد نیاز ویتامین دی است. کمبود ویتامین دی باعث کاهش عملکرد ریه ها می شود. البته فراموش نکنید مصرف بیش از اندازه ویتامین دی خطرناک است. معمولا ۵۰ هزار واحد ویتامین دی در ماه کافیست. ماهیهای چرب، تخم مرغ و قارچ هم منابع خوب ویتامین دی هستنند.

ویتامین D
۲ – اگر بتوانید دستگاه تنفسی خود را تقویت کنید ریه های شما قادر خواهند بود حتی در مقابل بیماری کرونا از خود مقاومت نشان دهند. یکی از راههای تقویت ریه ها، ورزش کردن و افزایش حجم ریه است. روزانه ۳۰ دقیقه ورزش ملایم می تواند سیستم قلبی عروقی شمارا بهبود ببخشد و باری که به ریه ها تحمیل می شود را سبک تر کنند.
۳- نوشیدن مقادیر مناسب آب : کم آبی می تواند باعث چسبندگی مخاط مسیرهای هوایی شود و باعث گیر افتادن ویروس در مجاری تنفسی شوند..
۴- ترک کامل مصرف دخانیات : سیگاریها بیشتر از هر شخص دیگری مستعد ابتلا به بیماریهای تنفسی هستند.
۵- دوری از استرس : استرس می تواند ایمنی بدن در مقابل بیماریها را کاهش دهند.

.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *