تحلیل لثه چیست؟ آیا می توان مانع آن شد؟

یک نتیجه طبیعی افزایش سن ، آن است که هرچه ما پیرتر می شویم مشکلاتمان برای حفظ سلامت بدنمان بیشتر می شود طبق آمار بدست آمده ، درحالیکه موقعیت های گوناگونی منجر به از دست دادن دندان می شود، علت اصلی در افراد مسن، تحلیل لثه است.
برای افراد سالخورده، یکی از یزرگترین مسایلی که نسبت به آن نگرانی دارند سلامت دهان است . اگرچه مینای دندان( سخت ترین پوشش برای دندانهای شما)، بعنوان سخت ترین ماده موجود در بدن شناخته شده است اما یک عمر فرسایش می تواند باعث شکسته شدن چیزی با استحکام دندان گردد.
تقریبا” ۲۵% افراد سالخورده بالای ۶۵ سال، همه دندانهای خود را از دست داده اند. در افراد سالمند، برای نگهداری دندانها و بهبود وضعیت بهداشت دهان، نیاز است تا به  لثه خود در سنین جوانی اهمیت بدهند.

تحلیل لثه چیست؟
تحلیل لثه به فرآیندی اطلاق می شود که مقدار لثه اطراف دندان شروع به تخریب شدن می کند. این باعث می شود که خط لثه آهسته به عقب بکشد، که باعث آشکار شدن مقدار بیشتری از دندان و ریشه آن می گردد. هرچه بیشتر مقدار دندان آشکار می شود، ریسک افزایش ایجاد فضا بین لثه و دندان شما بیشتر می شود.( به این فضا پاکت گفنه می شود).این پاکت به باکتریها اجازه می دهد تا در خط لثه جمع شوند که می تواند منجر به بیماری لثه و پوسیدگی دندان شود.این فرآیند اگر درمان نشده رها شود، به استخوان و بافت اطراف دندان اجازه می دهد تا بشدت آسیب ببینند و ممکنست همین اتفاق منجر به از دست رفتن دندان شود.
اگرچه تحلیل لثه در بین مردم شایع است، ولی اغلب مردم متوجه این وضعیت نمی شوند زیرا خیلی به آرامی اتفاق می افتد. حساسیت دندان به سرما یا گرما، عموما” یکی از علایم اولیه تحلیل لثه است.
تحلیل لثه مشکلی نیست که بخواهید آن را نادیده بگیرید و حتما” باید دندانپزشک را ملاقات کنید. هنگام تحلیل لثه ممکنست متوجه متوجه مسیله ای غیرعادی در دندان خود شوید. معمولا” می توانید یک فاصله غیرعادی را بین لثه و دندان حس کنید.

تحلیل لثه

چه عواملی باعث تحلیل لثه می شوند؟
عوامل متعددی هستند که ممکنست منجر به تحلیل لثه شوند. شامل:
۱- بیماری پریودنتال: در این بیماری ، یک عفونت باکتریایی می تواند بافت لثه و استخوان اطراف آن را نخریب کند. بیماری پریودنتال اولین علت تحلیل لثه است.
۲- ژنتیک : طبق یک مطالعه تحقیقاتی، حدود ۳۰% اقراد استعداد ابتلا به تحلیل لثه را به ارث می برند.
۳- مجکم مسواک زدن : افرادی که دندانهای خود را با شدت مسواک می زنند احتمال آسیب رساندن به لثه را دارند. مسواک ردن خشن باعث التهاب لثه می شود. اگر این کار ادامه پیدا کند لثه شروع به تحلیل می کند.
۴- بهداشت ضعیف :افرادی که بطور مرتب مسواک نمی زنند و نخ دندان نمی کشند به پلاک ( همان ماده پسبناک حاوی باکتری ) ، اجازه می دهند که بر روی دندانها تشکیل شود. که به آهستگی باعث تخریب مینا می شوند.
در مدت زمان کافی، پاکتهای کوچکی بر روی دندان تشکیل می شود که باکتریها در آنها تجمع پیدا می کنند که به نوبه خود منجر به پوسیدگی و بیماری لثه می شود.
۵ – .دخانیات : مصرف دخانیات ریسک تولید پلاک بر روی دندان را افزایش می دهد که منجر به بیماری لثه و پوسیدگی می شود.
۶- دندان قروچه : افرادی که دارای عادت سابیدن دندانهایشان به یکدیگر را دارند فشار مضاعفی بر لثه وارد می کنند. که منجر به تحلیل لثه می شود.

جلوگیری از تحلیل لثه:
از آنجا که بیماری لثه منجر به تحلیل لثه می شود. موفقیت آمیز ترین راه برای جلوگیری از این وضغیت، مراقبت خوب از دندانها و لثه است. به معنای مسواک زدن واستفاده مداوم ار نخ دندان و ملاقات منظم دندانپزشک، برای تمیز کردن دندانها.
اگرچه برای افراد مسن به نظر خیلی دیر است تا عادات دهانی خود را بهبود ببخشند. اما هیچ گاه برای کنترل پلاک دندانی جهت پیشگیری از آسیبهای بعدی دیر نیست.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *