دیپ بایت چیست و چگونه درمان می شود؟

دیپ بایت یکی از معمول ترین ناهنجاریهایی است که درکودکان و بزرگسالان در ارتفاع عمودی صورت دیده می شود. که درآن همپوشانی دندانهای فک بالا و پایین بیش از حالت طبیعی است. در نتیجه ارتفاع یک سوم تحتانی صورت کوتاهتر از حالت عادی می گردد.

دیپ بایت

علل بوجود آورنده دیپ بایت می تواند تحت تاثیر عوامل ژنتیکی و یا محیطی باشد شامل:
۱- رشد بیش از حد دندانهای قدامی( اکستروژن)
۲- رشد ناکافی دندانهای خلفی (اینتروژن)
۳- ترکیبی از اکستروژن و اینتروژن
۴- رشد ناکافی استخوان فک.

درمان دیپ بایت چیست؟
با توجه به علل بوجود آورنده دیپ بایت درمان آن باید: ۱- اصلاح رشد بیش از حد دندانهای قدامی
۲- اصلاح رشد ناکافی دندانهای خلفی
۳- ترکیبی ازاین دو
۴- تغییر موضع دندانهای قدامی بالا و پایین باشد.

پلاک ارتودنسی

لازم بذکر است اصلاح دیپ بایت در کودکان در حال رشد بسیار آسان تر بوده و ثبات درمان بیشتری نسبت به بزرگسالان خواهد داشت.
در کودکان از یک پلاک متحرک که در پشت دندانهای قدامی بالا یک پلان دارد، استفاده می شود. تا دندانهای قدامی فک پایین یا آن برخورد کند واین کار مانع از رسیدن دندانهای خلفی به یکدیگر می گردد. همین امر باعث رشد دندانهای خلفی به سمت یکدیگر شده و بدین ترتیب با افزایش ارتفاع عمودی صورت دیپ بایت درمان می شود.

درمان دیپ بایت
ولی در بزرگسالان، درمان با کمک ارتودنسی ثابت و چسباندن براکت بر روی دندانها انجام می گیرد. البته در بزرگسالان نیز یک تکه کامپوزیت پشت دندانهای قدامی بالا چسبانده می شود. که در ضمن اینکه براکتها با کمک سیمهای ارتودنسی، رشد بیش از حد دندانهای قدامی را اصلاح می کنند با فاصله انداختن بین دندانهای خلفی، باعث رشد دندانهای خلفی به سمت یکدیگر و افزایش ارتفاع عمودی صورت می گردد.
البته لازم به ذکراست که درهمه این حرکات، دندان به همراه استخوان اطراف آن حرکت می کند و در ظاهر، هیچ افزایش ارتفاعی در تاج قابل رؤیت دندان دیده نمی شود.
آیا دیپ بایت حتما باید درمان شود؟
درمان دیپ بایت باعث بهبود قابل توجهی در ظاهر بیمار می شود و عدم درمان آن می تواند منجربه بروز مشکلاتی گردد از جمله:
ضربه به مخاط پشت دندانهای قدامی بالا توسط دندانهای پایین و یا مخاط سمت لبی دندانهای قدامی پایین توسط دندانهای بالا، که منجر به دردناک شدن مخاط و لثه ودر نهایت بیماری لثه خواهد شد . سایش دندانهای قدامی مخصوصا سطح لبی دندانهای پایین ودر نتیجه مشکلاتی در جویدن و ناهنجاری مفصل گیجگاهی فکی نیز اجتناب ناپذیر است.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *