روکش زیرکونیا چیست وچه کاربردی دارد؟

امروزه استفاده از روکش های بدون فلز، رواج بیشتری نسبت به روکش های با فریم فلزی (PFM) دارد. نمونه ای از این نوع روکش ها، روکش زیرکونیا است. زیرکونیم یکی از قدیمی ترین و فراوان ترین عناصر در کره خاکی است. اساس زیرکونیوم اکسید است. اکسید زیرکونیوم به صورت پودر سرامیک سفید رنگی است که محکم ترین سرامیک در دندانپزشکی است. این ماده در پیوند اعضای مصنوعی در رشته های پزشکی در دهه های گذشته با موفقیت استفاده شده است و اکنون نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

امروزه بدلیل شفافیت و زیبایی آن که با روکشهای سرامیکی برابری می کند و عدم وجود هیچ گونه واکنش های حساسیت زایی در حفره دهان ( زیرا مانند طلا بسیار با بدن قابل انطباق است) . و نیز استحکام بالای آن، در ساخت روکش دندانی و بریج  نیز مورد توجه قرار گرفته است. نتیجه اینکه زیبایی روکشهای سرامیکی را دارند ولی به راحتی آنها نمی شکنند.  لازم به ذکراست  اکسید زیرکونیوم، از نطر حرارتی رسانای ضعیفی است و انتقال حرارت در آن بسیار کم و به کندی صورت می گیرد. لذا باعث آزار رسیدن به دندان براثر تغییرات حرارتی نخواهد شد. ونیز از لحاظ شیمیایی، ماده ای بی اثر است و واکنش شیمیایی ندارد بنابراین دچار سایش نمی شود و استجکام بالایی دارد.

img-20170106-wa0015
یکی از مزیتهایی که روکش زیرکونیا نسبت به روکشهای با فریم فلزی( PFM)  دارد، آنست که در صورت استفاده طولانی مدت، شاهد ایجاد هاله سیاهرنگ فلز اطراف روکش، بعلت تحلیل لثه فرد، نخواهیم بود. مزیت دیگر آن مقاومت خمشی زیاد آن است. در زیر کونیا مقاومت خمشی بین ۸۵۰ تا ۱۴۶۵ مگاپاسکال است در حالیکه در روکشهای با فریم فلزی بین ۷۱ تا ۴۱۹ مگاسپال می باشد.

از طرفی، روکشهای زیرکونیا چون با کمک سیستم کامپیوتری  ( CAD CAM) ساخته می شوند از نطر کیفیت ساخت، بسیار مرغوب هستند. لازم به ذکراست یکی از معایب اندک آن گران بودن آن نسبت به روکشهای PFM است.

img1481995385414