زبان سفید چیست واز آن چه می دانید؟

مهمترین علت زبان سفید بهداشت دهانی ضعیف است که درآن، پرزهای کوچک روی زبان که پاپیلا نامیده می شوند، ممکنست متورم شده و ملتهب شوند. مقدار زیادی باکتری و مواد غذایی و سلولهای مرده در بین این پاپیلاها گیر می افتند. و باعث ظاهر سفید رنگ زبان می شوند.

مواردی که می توانند به زبان سفید منجر شوند:
۱- خشکی دهان
۲- عدم تمیز کردن زبان
۳- کم آبی
۴- زخمهایی که بعلت لبه های تیز دندان، پرکردگی، براکتهای ارتودنسی یا پروتز ایجاد می شوند.
۵- مصرف مداوم الکل
۶ – سیگار کشیدن و جویدن تنباکو و امثال آن

تعدادی بیماری هستند که حتی در افراد با بهداشت خوب دهانی نیزباعث ایجاد زبان سفید می شوند:
لیکن پلان:
یک وضعیت التهابی است. که منجر به تشکیل پچ های سفید یرروی زبان و حفره دهان می شوند.

لکوپلاکیا:
بیماری است که باعث ایجاد پچ های سفید روی زبان و دهان می شود. که معمولا” بدلیل الکل یا تنباکو ایجاد می شوند. و یا گاهی بخاطر التهابی که پروتز متحرک ایجاد کرده بوجود می آیند.

برفک دهانی:
یک التهاب قارچی است که باعث زبان سفید می شود. برفک می تواند دردناک باشد. مخصوصا” هنگام خوردن و آشامیدن. افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند ممکنست بیشتر به این بیماری مبتلا شوند: شامل افرادی که اخیرا آنتی بیوتیک مصرف کرده اند ویا تحت شیمی درمانی هستند. بهداشت بد و نیز پروتز متحرکی که گیر خوبی ندارد می توانند عوامل دیگری از ابتلا به این بیمای باشند.

سیفلیس:
بیماری مقاربتی است که علایم دهانی نیز دارد. از جمله این علایم پچ های سفید روی زبان و حفره دهان است. سیفلیس نیاز به دارو درمانی دارد.

علل دیگر:
سرطان دهان: می تواند باعث ایجاد زبان سفید ویا حتی علایمی بدتر ازآن شود.
بعضی بیماریهای التهابی مزمن: ممکنست باعث ایجاد زبان سفید شوند.

zaban
همه مواردی که بعنوان عامل ایجاد کننده زبان سفید هستند و در بالا ذکر شدند. نیاز به راه حل و درمان خاص خود را دارند. تا باعث بهبود زبان سفید شوند. در ادامه به چند راه حل خانگی برای درمان زبان سفید می پردازیم:

۱- استفاده ازپروپیوتیکها: پروبیوتیکها، باکتریهای مفیدی هستند که در سیستم گوارش وجود دارند. پروبیوتیکها می توانند محیط باکتریایی دهان را توازن بخشند و در نتیجه باعث درمان زبان سفید شوند.
۲- استفاده از جوش شیرین: مقداری جوش شیرین را روی مسواک ریخته و زبان را با آن مسواک می زنند. مطالعات نشان داده که جوش شیرین باکتریهای مضر را ازبین می برد مانند استرپتوکوک و حتی قارچها.
۳- استفاده از سیر خام: خوردن سیر به بدن کمک می کند که با عفونتهای ناشی از قارچ بجنگد. تحقیقات نشان داده که در ترکیب سیرماده ای به نام آلیسین وجود دارد که با قارچها می جنگد.
۴- مسواک زدن زبان: مسواک زدن آرام زبان از عقب به جلو باعث کاهش باکتریهای روی زبان می گردد. کمپانی های زیادی، وسیله ای برای تمیز کردن زبان ساخته اند. اما می توان حتی از لبه قاشق نیز برای این کار بهره برد.

پیشگیری:
دوری جستن از زبان سفید همیشه امکانپذیر نیست. ولی بهداشت دهان می تواند از ایجاد آن در موارد زیادی جلوگیری کند. دوری از الکل و تنباکو می تواند کمک کننده باشد.
و در آخر، ملاقات دندانپزشک هر ۶ماه یک بار…. منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *