بوی بد دهان از چیست و چه راه حلی برای رفع آن وجود دارد؟

چه عواملی باعث بوی بد دهان می شوند؟
بوی بد دهان معمولا بوسیله گازهای بد بویی ایجاد می شود. که باکتریهایی که دندان، لثه و زبان را پوشانده اند آن را تولید می کنند. همچنیین ذرات غذایی که بین دندانها گیر کرده است فاسد شده و بوی نامطبوعی ایجاد می کنند. بعضی مواد غذایی مانند سیر، پیاز، قهوه نیز می توانند به این مشکل افزوده شوند.
بنابراین مهم است که دندانها خوب مسواک زده شوند. باکتریهای روی دندان و لثه می توانند منجر به بیماریهای لثه و پوسیدگی دندانها نیز شوند. یکی از علایم هشدار دهنده بیماریهای لثه بوی بد و طعم بد دهان است. دندانپزشک می تواند طی معاینات دوره ای منطم عامل ایجاد کننده بوی بد دهان را پیدا کند. و به رفع آن اقدام کند.

چه عوامل دیگری باعث بوی بد دهان می شود؟
بوی بد دهان ممکنست بعلت مشکلات پزشکی باشد. دهان خشک وضعیتی است که درآن ترشح بزاق کاهش می یابد. که این امر باعث می شود باکتریها در دهان شروع به رشد کنند. و منجر به بوی بد دهان شود. دهان خشک ممکنست بعلت مصرف بعضی داروها و یا بعلت مشکلات غدد بزاقی و یا تنفس دهانی بجای تنفس با بینی ایجاد شود.

اگر از خشکی دهان رنج می برید دندانپزشک می تواند برای شما بزاق مصنوعی تجویز کند. ویا روشهای دیگری را برای حل این مشکل پیشنهاد کند.

آیا مشکلات پزشکی دیگری هم هستند که باعث بوی بد دهان می شوند؟
مشکلاتی از قبیل: عفونت گلو، بینی، لوزه ها، سینوزیت، برونشیت، دیابت و بیماریهای کبد وکلیه می توانند باعث ایجاد بوی بد دهان باشند. اگر دندانپزشک عقیده دارد که دهان شما سالم است باید برای کشف مشکل خود به پزشک مراجعه کنید.

آیا سیگار کشیدن باعث بوی بد دهان می شود؟
بله؛ تنباکو باعث ایجاد بوی بد دهان می شود وتنها پاسخ دراین مورد، ترک سیگار است. علاوه بر بوی بد دهان، سیگار کشیدن، باعث رنگ گرفتگی دندانها یا از دست دادن تشخیص مزه غذاها نیز می گردد. افرادی که سیگار می کشند بیشتر در معرض بیماریهای لثه هستند. و نیز ریسک بالاتری در ایجاد سرطانهای ریه و بیماریهای قلبی دارند.

دندانپزشک چگونه می تواند به شما کمک کند؟
برای ایجاد یک تنفس خوشیو، شما باید یک برنامه منطم را برای تمیز کردن دندانها شروع کنید. معاینات منطم کمک می کند تا دندانپزشک، پلاکهایی را که بین دندانها گیر کرده اند را بیابد و همچنین می تواند نواحی از دندانها را که دستیابی به آنها مشکل است را تمیز کند .و همچنین به شما بهترین راه تمیز کردن دهان را نشان دهد.

اگر دهان بدبو دارید:
۱٫ یک لیست از غذاهایی که می خورید. و داروهایی که مصرف می کنید. را تهیه کنید و به دندانپزشک خود نشان دهید. او می تواند به حل این مشکل کمک کند.
۲٫ دندانهای خود را آخر شب و حداقل یک بار دیگر طی روز، با یک خمیردندان حاوی فلوراید مسواک بزنید. فراموش نکنید زبان خود را هم مسواک بزنید.
۳٫ دندانپزشک را به طور مرتب ویزیت کنید.
۴٫ از نخ دندان استفاده کنید.
۵٫ ازدهانشویه آنتی باکتریال استفاده کنید.
۶٫ از آدامسهای بدون شکر استفاده کنید. آدامس می تواند به ترشح بزاق کمک کند.

آیا دهان شویه کمک می کند؟
دهانشویه های متعددی وجود دارند که مختص کمک به جلوگیری از پوی بد دهان و بیماریهای لثه هستند. بعضی دهانشویه ها حاوی کلرهگزیدین هستند که برای بیماریهای لثه توصیه می شوند و اگر مدت طولانی مصرف شوند، باعث ایجاد رنگ روی دندانها می شود.

اگر پروتز داریم، چگونه از بوی بد دهان جلوگیری کنیم؟
باقی ماندن مواد غذایی روی پروتر می توان باعث بوی بد دهان شود. پروتز خود را با مسواک زیر آب بشویید، همچنین می توانید آن را در محلولهای شوینده مخصوص پروتز قرار دهید و مطمین شوید تمام سطوح پروتز خود را تمیز کرده اید.

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *