فضانگهدارنده دندان شیری چیست؟

۲۰ دندان شیری کودک، از سن ۶ سالگی شروع به ریزش کرده و جای خود را به دندانهای دایمی می دهند. بطوریکه در ۱۲ سالگی دیگر دندان شیری توی دهان وجود ندارد. اگر این روند بصورت طبیعی اتفاق بیفتد خوش شانسی بزرگی است. گاهی ممکنست دندانهای شیری به هر دلیلی ( که مهمترین آن پوسیدگی است) از بین بروند. اینجاست که نیاز به فضا نگهدارنده دندان شیری احساس می شود.   اگر فضای دندان شیری از دست رفته به همان صورت رها شود، معمولا” ( بسته به زمان از دست رفتن دندان شیری) دندانهای اطراف جابجا شده و مقداری و یا تمام فضای مربوطه را اشغال می کنند. در این زمان فضانگهدارنده دندان شیری در دهان کودک مانع از حرکت دندانهای کناری شود. و فضا را برای رویش دندان دایمی جایگزین حفظ کند.

فضانگهدارنده دندان شیری می تواند به دوصورت ثابت و متحرک باشد که معمولا نوع ثابت آن ارجحیت دارد. زیرا در دهان کودک به صورت دایم قرار می گیرد و امکان گم شدن و یا شکسته شدن ندارد. لازم بذکر است که نوع متحرک، از جنس آکریلی است درحالیکه نوع ثابت با سیمهای فلزی مخضوض ساخته شده و در دهان کودک بر روی دندان چسبانده می شود.

1482596269123
فضا نگهدارنده های ثابت انواع مختلف دارند که به فضای بی دندانی و محل آن بستگی دارد.

۱- بند و لوپ : اگر فضای بی دندانی کوچک و یک طرفه باشد از band and loop استفاده می شود. به این شکل که یک بند مناسب برای دندان مجاور دندان کشیده شده، انتخاب میشود و بعد از قراردادن آن بر روی دندان یک قالب از آن تهیه می شود. سپس لابراتوار یک حلقه به اندازه فضای دندان کشیده شده را به بند مذکور لحیم می کند. حال دندانپزشک براحتی بند و لوپ ساخته شده را روی دندان کودک می چسباند. این وسیله، تا زمان رویش دندان دایمی در دهان کودک باقی می ماند.

band-and-loop
۲- لینگوال آرچ : اگر فضای دندانی دو طرفه باشد از lingual arch  در فک پایین استفاده می شود. روش ساختن آن تقریبا” مشابه بند و لوپ است. با این تفاوت که یرای دو دندان در دو طرف فک کودک بند انتخاب  می شود. و لابراتوار یک سیم به اندازه قوس دندانی فک بیمار را تهیه کرده و به بندهای مذکور لحیم می کند.

lingual-arch
۳- پالاتال بار : در فضای بی دندانی دوطرفه فک بالا  از palatal bar استفاده می شود.روش ساخت آن شبیه لینگوال آرچ است وبرای فک بالای کودک ساخته می شود. به صورتیکه از عرض کام رد می شود.

palatal-bar