فیشور سیلنت چیست و چه کاربردی دارد؟

فیشور سیلنت یک لایه محافط بر روی شیارهای دندان است. که مانع از گیرافتادن میکروبها و مواد غذایی درون این شیارها می گردد. و بدنبال آن جلوی پوسیدگی دندان بدین وسیله گرفته می شود.
سطح جونده دندانهای خلفی کودک معمولا” شیارهای کوچکی دارد. که چون خیلی باریک هستند، حتی اگر دندانها بخوبی مسواک زده شوند، براحتی تمیز نمی شوند و باکتریها و مواد غذایی درون آنها گیر می افتند.

فیشور سیلنت

فیشور سیلنت چه می کند؟
فیشور سیلنت یک ماده با بیس رزینی است که این شیارها را می پوشاند وراه پوسیده شدن سطح جونده دندانها را می بندد.

روش انجام فیشور سیلنت چگونه است؟
روش کار بسیار ساده و سریع است. و برای هر دندان فقط چند دقیقه طول می کشد. ابتدا شیارهای دندانها برای عدم وجود پوسیدگی معاینه می شوند. سپس سطح جونده دندان تمیز شده و با یک محلول مخصوص آماده می شود. و سپس ماده فیشور سیلنت درون شیارهای دندان قرار داده شده و با کمک نور دستگاه لایت کیور ( همان نور آبی که برای پرکردگی کامپوزیت استفاده می شود) سفت می شود.

چه زمانی باید فیشور سیلنت را انجام داد؟
معمولا بلافاصله بعد از رویش دندانهای دایمی خلفی کودک باید اقدام به انجام فیشور سیلنت کرد تا زمان برای ایجاد پوسیدگی از دست نرود. این زمان برای اولین دندانهای خلفی کودک ( دندان ۶ سالگی) بین سنین ۶ تا ۷ سالگی است.

فیشور سیلنت

آیا انجام آن دردناک است؟
خیر. برای انجام این کار نیاز به هیچ تراش و یا بی حسی نیست و براحتی برای کودک قابل تحمل است.

 چقدر دوام دارد؟
معمولا چندین سال دوام می آورد. اما نیاز دارد که به طور منظم توسط دندانپزشک چک شود تا مطمین شود آسیبی ندیده است و اگر لازم بود ترمیم شود یا کلا تعویض شود.

آیا مراقبت خاصی نیاز دارد؟
هیچ مراقبت خاصی نیاز نیست اما دندانها باید به طور منظم مسواک زده شوند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *