قطره آهن و تغییر رنگ دندانهای شیری

عوامل متعددی باعث فقر آهن می گردند. از جمله رشد سریع کودک و یا مشکلات جذب آهن و … . درصورتیکه رژیم غذایی فاقد آهن دلیل احتمالی این مشکل باشد اغلب مکمل آهن  بصورت قطره آهن تجویز می گردد.


معمولا مکمل آهن برای کودکان سنین پایین ، بصورت مایع تجویز می گردد. زیرا این کودکان قادر به استفاده از قرص نیستند. این مایع قرمز- قهوه ای تیره است و اغلب باعث رنگ گرفتگی دندان کودک می گردد. و اگر از روی دندان کودک رنگ زدایی انجام گیرد براثر مصرف دوباره مجددا تشکیل می گردد.

پیشگیری
رقیق کردن آهن با آب یا آب میوه می تواند از تغییر رنگ دندان جلوگیری کند. می توان قطره آهن را به آب پرتقال اضافه اضافه کرد. زیرا ویتامین سی، باعث جذب بیشتر آهن می گردد. هرگز قطره آهن را به شیر اضافه نکنید زیرا شیر در جذب آهن تداخل ایجاد می کند.


یک راه مفید برای پیشگیری از رنگ گرفتگی دندان، استفاده از یک نی است تا قطره با دندانهای قدامی کودک تماس پیدا نکند.

کاهش نیاز به مکمل آهن، به طرز فاحشی می تواند احتمال رنگ گرفتگی دندان را کاهش دهد. آکادمی دندانپزشکی کودکان آمریکا پیشننهاد می کند که غذاهای غنی از آهن مانند گوشت قرمز، سبزیجات حاوی آهن و  میوه های حاوی ویتامین سی، یک راه مناسب برای کسب آهن کافی و کاهش نیاز به استفاده از قطره آهن است.

درمان
مسواک زدن ۲ بار در روز، مخصوصا بعد از استفاده از قطره آهن می تواند به پیشگیری ازایجاد لکه های رنگی روی دندان کمک کند. استفاده از جوش شیزین نیز پیشنهاد خوبی است. البته بخاطر طعم بد آن ممکنست برای کودک خوشایند نباشد. لذا می توان از یک حقه استفاده کرد. برای این کار، از یک گاز آغشته به جوش شیرین بجای مسواک استفاده کنید. و آرام برروی دندان تغییر رنگ یافته با انگشت بمالید. خوشبختانه دندانهای تغییر رنگ یافته در کودکان، شیری هستند و با دندان دایمی جایگزین می شوند و در زمان دندانهای دایمی دیگر نیازی به استفاده از مکمل قطره آهن نیست.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *