لیکن پلان چیست و آیا درمانی دارد؟

لیکن پلان یک بیماری غیر عفونی با نشانه راشهای پوستی است. که مناطق مختلفی از بدن را در بر می گیرد. مناطقی که لیکن پلان در آنها آشکار می شود عبارتند از:
۱- بازوها، پاها و تنه
۲- دهان
۳- ناخن
۴- آلت تناسلی

عامل اصلی این بیماری  ناشناخته است.  ولی برخی آن را یک بیماری خود ایمنی می خوانند. بهرحال این بیماری عفونی نیست. و ریشه فامیلی نداشته و از فردی به فردی دیگر منتقل نمی شود و مسری نیست.( حتی از طریق آمیزش جنسی).  گفته می شود لیکن پلان با استرس های روانی و اضطراب عود می کند.

مبتلایان به ایکن پلان ۱ تا ۲ درصد جامعه را شامل می شوند. این بیماری در سنین حدود ۴۰ سالگی شایع تر است. و نوع دهانی در زنان بیشتر دیده می شود. لیکن پلان دهانی در ۵۰ % مبتلایان دیده می شود….. در این مبحث به لیکن پلان دهانی می پردازیم.
لیکن پلان دهانی یک وضعیت التهابی مزمن است. که مخاط موکوسی داخل دهان را مبتلا می کند. که می تواند به صورت پچ های نواری یا مشبک سفید یا قرمز و یا به شکل تورم بافتی یا” زخمهای باز” دیده شود. اما اغلب به شکل نوارهای شبکه مانندی داخل گونه شایع تر است. این زخمها ممکنست دردناک بوده یا سوزش داشته باشند و با بعضی از انواع غذا یا مسواک زدن حساس شوند.

642x361_Lichen_Planus_Overview_Mouth_1
درمان
درمان لیکن پلان دهانی عمدتا مدیریت درد و التهاب آن است. در واقع درمان خاصی ندارد. می توان از کورتیکواستروییدهای موضعی یا سیستمیک جهت تعدیل علایم آن استفاده کرد.

اگر عوامل موضعی تحریک کننده ای در دهان وجود دارد، باید آنها را از بین ببریم، مانند پرکردگیهای نوک تیز یا دندانهای شکسته. جرمگیری دندان جهت از بین بردم جرمهای نوک تیز پیشنهاد می شود.( مضافا” آنکه بیماران مبتلا باید به رعایت بهداشت دهان خود توجه بیشتری داشته باشند .و جرمگیری دوره ای به این امر کمک می کند). اگر داروهایی مانند ضدالتهابهای غیراستروییدی( از جمله آسپرین و بروفنداروهای ضدمالاریا و بتابلوکرها ( داروهای ضدفشارخون) باعث این زخمها شده باشند لازمست تحت نظر پزشک تعویض شوند.

lichen-planus-oral

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *