مواد غذایی مضر برای دندان کدامند؟

۵ ماده غذایی  وجود دارد که با وجود مفید بودن برای بدن، مضر برای دندان  شناخته شده اند.این مواد غذایی مضر برای دندان کدامند؟

  ۱- مرکبات: درست است که ویتامین” سی” موجود در پرتقال برای کلاژن موجود در لثه های شما حیاتی است. اما استفاده مداوم از میوه های اسیدی مثلا” چند عدد پرتقال در یک روز، باعث ساییدگی مینای دندان خواهد شد.

راهکار: بعد از خوردن مرکبات یا آب پرتقال، یک لیوان بزرگ آب غرغره کنید. سپس ۲۰ دقیقه بعد، دندانهایتان را مسواک کنید. ( بلافاصله بعد از مصرف مواد اسیدی، دندان شما مواد معدنی خود را از دست می دهد. که معنی آن اینست که مسواک زدن بلافاصله بعد از آن، باعث سایش مینا می شود)

۲بادام و امثال آن: دانه هایی مانند بادام، سرشار از ویتامین” ای” هستند و پر از اسیدهای چرب مفید که شما را خوشحال نگه می دارند. اما گاهی برای دندان شما بسیار سخت هستند و می توانند باعث شکستن دندان شوند و مضر برای دندان شناخته شده اند.
راهکار: از خیر بادامهای سفت بگذرید ( می توانید آنهارا خرد کنید و بخورید).

nuts-1
۳- ترشیجات: غذاهای ترش کالری کم و طعمی فوق العاده دارند. اما می توانند برای دندانهایتان مشکل ساز باشند. این غذاها ( بخاطر سرکه موجود در آنها)حاوی مقدار زیادی اسید هستند. که می توانند دندان را دمینرالیزه کنند. ( مواد معدنی درون دندان را دفع کنند). همچنین این غذاهای ترش، حاوی شکر هستندکه باعث پوسیدگی دندان می شوند و از مواد غذایی مضر برای دندان هستند.
راهکار: بعد از خوردن ترشیجات مقداری پنیر بخورید. پنیر حاوی مقدار زیادی کلسیم است که می تواند باعث خنثی شدن مقداری از اسید شود. همچنین می توانید یک آدامس بدون شکر که حاوی زایلیتول است بجوید. که باعث خنثی شدن اسید شده و نیز باعث تولید مقدار زیادی بزاق می گردد و دهان را شستشو دهد.

picklessmall
۴- میوه های خشک: میوه های خشک از نظر مواد غذایی سالم هستند.اما ار مواد غذایی مضر برای دندان محسوب می شوند. زیرا این میوه ها تمام آب خود را از دست داده اند. و حاوی مقدار زیادی شکر هستند که تمایل زیادی به چسبیدن به دندان دارند. که می توانند مقدار زیادی باکتری را به دور خود جذب کنند.

راهکار: ایده آل آنست که میوه های خشک را در منزل مصرف کنید. و بعد از آن، دهان را با مقدار زیادی آب شستشو دهید و ۲۰ دقیقه بعد مسواک بزنید.

 

dried-fruits-4
۵- قهوه:  قهوه سرشار از آنتی اکسیدان است. اما همچنین توانایی رنگ زایی شدیدی نیز دارد. رنگ گرفتگی دندان می تواند پلاک دندانی را به خود جذب کند، زیرا سطح دندان رنگ گرفته، خشن تر می شود و پلاک را بخود جذب می کند.
راهکار: حتی ۲ یا ۳ فنجان قهوه در روز هم می تواند منجر به لکه های قهوه ای روی دندان شود، مخصوصا” اگر خلل و فرج هایی روی دندان باشد. اگر نمی توانید قهوه روزانه را ترک کنید بهتر است آن را تبدیل به قهوه سرد کرده و با کمک یک نی بنوشید. تا با دندانهای شما تماس نداشته باشند. و همچنین می توانید مقداری شیر به آن اضافه کنید تا میزان اسیدیته آن را کاهش دهد.

cofee-final-700x432