واترپیک و نخ دندان، کدام برای تمیز کردن دندان بهتر است؟

نخ دندان
نخ نازکی است که از بین دندانها رد می شود. و بالا و پایین سطوح بین دندانی را تمیزمی کند . و پلاک دندانی و ذرات غذایی را از بین دندانها و زیر لثه خارج می کند.
مزایای زیادی دارد:

راه موثری است برای خارج کردن مواد غذایی. گران نیست و در همه داروخانه ها و سوپرمارکتها یافت می شود. سریع و راحت است و در هرجایی قابل استفاده است.
اما معایبی هم دارد: دربعضی قسمتها قابل استفاده تیست. ممکن است باعث خونریزی خفیف از لثه شود (مخصوصا” اگر بطور مرتب استفاده نشود). ممکنست باعث بدتر شدن حساسیت لثه شود. خیلی از افراد برایشان استفاده از نخ دندان مشکل است.

Nakh_Dandan_3
واترپیک
واترپیک کردن در واقع یک نوع نخ دندان کشیدن با کمک آب است.
واترپیک یک دستگاه مخصوص است که مستقیما” آب را به درون دهان و لثه می پاشد. علاوه بر تمیز کردن دندانها و خارج کردن پلاک دندانی، استفاده از فشار آب می تواند باعث ماساژ لثه گردد و مواد غذایی را از بین دندانها خارج کند.

مزایای زیادی دارد: استفاده راحتی دارد، بخصوص در کسانی که براکت ارتودنسی یا بریج در دهان دارند.
معایبی نیز دارد: دستگاه واترپیک گران است و نیاز به فضایی برای نگهداری و نیاز به آب و برق هنگام استفائه دارد. ازاین رو استفاده در خارج از منزل را مشکل می سازد.

WP-100-ultra-water-flosser-500x554
کدام بهتر است؟
مهمترین مساله تمیز کردن روزانه بین دندانها و زیر لثه است. یک مطالعه در ژورنال دندانپزشکی به چاپ رسیده است و استفاده از واترپیک و نخ دندان را مقایسه کرده است. این مطالعه نشان داده که در گروهی که از واترپیک استفاده کرده اند ۷۴٫۴% کاهش پلاک دندانی داشته اند، در مقایسه با ۵۷٫۷% در گروهی که از نخ دندان استفاده کرده بودند. در مطالعه دیگری دریافتند که افرادی که واترپیک استفاده کرده بودند کاهش قابل توجهی در بیماری التهابی لثه ( ژنژیویت) و خونریزی از لثه نسبت به استفاده کنندگان از نخ دندان داشتند. منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *