ونیر دندان چرا تا این حد محبوب است؟

وقتی نام ونیر دندان را می شنویم بی اختیار به یاد زیبایی دندانها می افتیم. از دبر باز انسان تمایل به زیبایی دندانهایش داشته است. خوشبختانه در سالهای اخیر، علم و هنر دندانپزشکی توانسته با کمک ونبر و با کمترین آسیب به دندان،به این مهم دست یابد.

تفاوت بین ونیرهای کامپوزیتی و سرامیکی چیست؟
ونیرهای سرامیکی( porcelain veneer )، که به آن لامینیت هم گفته می شود ! در لابراتوار توسط تکنیسین ساخته می شوند. لذا دندانپزشک باید یک قالب از دندانهای بیمار گرفتته و به لابراتوار بفرستد. و این، تفاوت اصلی ونیرهای کامپوزیتی و سرامیکی است. اما ونیرهای کامپوزیتی( composite veneer )، توسط دندانپزشک و در مطب روی دندان بیمار فرم داده می شوند. و نیازی به قالب گیری و کار لابراتواری نیست. درهردو صورت، لازمست مقداری از دندان – در حد مینا – تراش خورده شود. تا دندان، بعد از چسباندن این پوسته نازک، برجسته تر از قبل نشود.

کدامیک بر دیگری برتری دارند؟
ونیرهای سرامیکی استحکام و ثبات رنگ بیشتری نسبت به انواع کامپوزیتی دارند. اما مزیت نوع کامپوزیتی  این است که در صورت بروز مشکل به‌ راحتی قابل اصلاح و ترمیم توسط دندانپزشک هستند و بالطبع بخاطر عدم نیاز به لابراتوار، ارزان تر تمام می شود.

 

تفاوت بین ونیر دندان و روکش چیست؟
در روکش( crown )، دورتادور دندان تراش داده می شود .ولی در ونیر دندان، فقط پوسته نازکی از مینا در سطح لبی دندان تراش داده می شود و کمترین آسیب به دندان وارد می شود. البته این دندانپزشک است که تشخیص می دهد که شما به کدام مورد نیاز دارید؟ روکش یا ونیر؟

چه کسانی نباید از ونیر استفاده کنند؟
کسانی که بهداشت دهانی خوبی ندارند. و لثه های مشکل آفرینی دارند. کسانی که پوسیدگیهای زیادی در دندانهای خود دارند. کسانی که نسج زیادی از دندان خود را از دست داده اند. کسانی مینای دندانشان کاملا از بین رفته  است. و کسانی که ارتفاع دندانی کوتاهی دارند .کاندید مناسبی برای لامینیت نیستند.

img_20160316_220220