پلاک ارتودنسی به چه کار می آید؟ آیا فرزند ما به آن نیاز دارد؟

پلاک ارتودنسی انواع و اقسام دارد. ساده ترین نوع آنها همانهایی هستند که بعنوان پلاک نگهدارنده، بعد از ارتودنسی ثابت استفاده می شوند. تا دندانها برای مدتی در همان حالت اصلاح شده تثبیت شوند. و به وضعیت قبلی خود بازنگردند. گاهی از پلاک ارتودنسی، برای درمان ناهنجاریهای اسکلتی فک و صورت کودک استفاده می شود. دراین حالت، نقش دندانپزشک برای تشخیص به موقع ناهنجاری اسکلتی کودک و بعد از آن نقش کودک و والدین در استفاده درست از پلاک و گرفتن حداکثر کارآیی از آن حایز اهمیت است.

بعنوان مثال اگر کودک در اصطلاح دیپ بایت ( deep bite ) باشد. ( یعنی دندانهای فک بالا مقداری بیش از حالت معمول دندانهای فک پایین را بپوشاند). در همان سالهای اولیه تشخیص، زمانی که هنوز دندانهای شیری در دهان کودک هستند. این ناهنجاری می تواند با کمک یک پلاک ساده ارتودنسی درمان شود. و ارتفاع عمودی صورت کودک بهبود یابد.

در بعضی کودکان، فک پایین بیش از حد عقب تر از فک بالا قرار گرفته است. در این حالت، اگر از زمان رشد کودک نگذشته باشد، با کمک یک پلاک ساده به نام پلاک فانکشنال – درست در زمان رشد کودک- می توان فک پایین را به جلو هدایت کرد و جفت شدن نرمال را به دندانهای کودک بخشید. این کار به اصلاح نیمرخ کودک نیز کمک می کند و باعث می شود چانه وضعیت طبیعی به خود بگیرد.

 

img1474476409622

گاهی فک بالای کودک بیش از حد جمع است. که به اصطلاح به آن کراس بایت خلفی (cross bite )گفته می شود. این امر می تواند بعلت مکیدن انگشت یا پستانک در کودکی باشد. در این حالت، می توان از یک پلاک با یک پیچ در وسط آن استفاده کرد. والدین کودک موظف هستند، پیچ تعبیه شده درون پلاک را طبق یک برنامه زمانی خاص باز کنند. بزودی شکاف وسط فک بالای کودک باز می شود و بعد از مدتی، استخوان، محل شیار باز شده در وسط کام کودک را پر خواهد کرد وبدین ترتیب، در آینده مشکل کراس بایت خلفی کودک برطرف شده و فک بالا از حالت تنگی خارج خواهد شد.

img_20151127_142147
گاهی نیز از پلاک ارتودنسی بعنوان فضانگهدارنده استفاده می شود. آن زمانیست که دندان شیری کودک زودتر از موعد کشیده می شود و برای آنکه دندانهای دیگر تا قبل از رویش دندان دایمی جابجا نشوند، می توان از یک پلاک متحرک ساده استفاده کرد.
بهرحال در همه موارد ذکر شده، تشخیص اولیه دندانپزشک حرف اول را می زند که چه زمانی، مناسب ترین زمان تجویز پلاک ارتودنسی است و مهمتر از آن استفاده مداوم کودک از پلاک ارتودنسی و نظارت والدین است که به نتیج نهایی مطلوب درمانی منتهی شود. .